Wielu ludzi sądzi, że kobiety decydują się na labioplastykę głównie z przyczyn estetycznych, kierując się niezadowoleniem z kształtu czy wielkości warg sromowych. Istnieje powszechna opinia, że korekta laserowa warg sromowych to jedynie kaprys. Badania przeprowadzone kilka lat temu pokazują jednak coś innego. Jedno z nich miało na celu ocenę wpływu labioplastyki na jakość życia kobiet. Wyniki tego badania zostaną przedstawione w tym artykule.
Nie tylko estetyka, ale również ulga w dolegliwościach
Pragniemy obalić powszechny mit. Labioplastyka nie jest skierowana wyłącznie do osób, które dążą do poprawy estetyki strefy intymnej. Duże czy niesymetryczne wargi sromowe mogą prowadzić do wielu problemów. Kobiety z takimi dolegliwościami mogą doświadczać bólu czy dyskomfortu podczas stosunku, uprawiania sportów, a nawet noszenia obcisłych ubrań. Wielu z nich towarzyszą podrażnienia, otarcia czy infekcje.
Dolegliwości zgłaszane przez pacjentki przed zabiegiem
Badanie opublikowane w „Plastic and Reconstructive Surgery” skupiło się na poprawie jakości życia po labioplastyce. Wzięło w nim udział 62 kobiety. Ankietowane były w kontekście objawów związanych z nadmiarem tkanki pochwy przed i po zabiegu. Wyniki pokazały, że przed zabiegiem wszystkie pacjentki doświadczały przynajmniej jednego z typowych objawów. Najczęściej dotyczyło to niepewności z wyglądu, ale także problemów z intymnością, dyskomfortu związanego z ubiorem czy negatywnego wpływu na samoocenę.
Wyniki po labioplastyce
Po przeprowadzeniu zabiegu 93,5% pacjentek nie doświadczało wcześniej zgłaszanych objawów. Poprawa była znacząca w obszarach, takich jak poczucie skrępowania, dyskomfort podczas stosunku czy niskie poczucie wartości.
Podsumowanie: korzyści z korekty laserowej
Badania pokazują, że labioplastyka może przynieść znaczną ulgę i poprawę jakości życia dla kobiet z problemami funkcjonalnymi i estetycznymi w obszarze intymnym. Dr Dzięgała podkreśla zalety korekty laserowej w porównaniu z tradycyjnymi metodami – m.in. mniejsze krwawienie, niższe ryzyko blizn czy krótszy czas rekonwalescencji. Laser nie tylko kształtuje zewnętrzne obszary, ale również poprawia jędrność tkanki, stymulując produkcję kolagenu.