Strona główna » Zabiegi » Labioplastyka – plastyka warg sromowych mniejszych

Labioplastyka warg sromowych mniejszych

Laserowe zmniejszenie warg sromowych Wrocław

Problem przerośniętych warg sromowych

Deformacja, asymetria czy zbyt duże, przerośnięte wargi sromowe mogą powodować problemy zdrowotne. Kobiety w codziennym funkcjonowaniu mogą odczuwać dolegliwości takie jak ból, obrzęk, otarcia, np. przy siadaniu, podczas noszenia bielizny, w czasie jazdy na rowerze itp.

Ginekomastia zabieg - leczenie

Jakie są przyczyny defektów warg sromowych?

Przerost (hipertrofia) warg sromowych to najczęściej wynik predyspozycji genetycznych, ale także nadmiernego przyrostu lub gwałtownego spadku masy ciała, wahań hormonalnych oraz efekt starzenia się organizmu, gdy tkanki tracą jędrność i z czasem opadają. Z kolei deformacja czy brak symetrii to zwykle skutek porodów siłami natury i urazów mechanicznych. Jednak przyczyn może być znacznie więcej, chociażby noszenie zbyt ciasnej odzieży lub praca fizyczna.

Z pomocą przychodzi wówczas labioplastyka (plastyka warg sromowych mniejszych). Labioplastyka to operacja plastyczna, która pozwala pozbyć się przykrych dolegliwości, związanych z anatomią warg sromowych.

Zabieg może też pomóc w codziennym funkcjonowaniu – na przykład, gdy anatomia okolic intymnych utrudnia uprawianie sportu (jazda konna, jazda na rowerze, bieganie) i podejmowanie aktywności seksualnej (np. bolesne zawijanie się warg sromowych przy stosunku). Nie bez znaczenia pozostaje kwestia akceptacji własnego ciała i związanego z tym samopoczucia psychicznego.


Jako lekarz, muszę zwrócić swoim Pacjentkom uwagę na fakt, że kobiece okolice intymne wyglądają różnie – i jest to normalne. Wargi sromowe mniejsze mogą różnić się kształtem, wielkością, odcieniem, mogą wystawać poza wargi większe, być mniej lub bardziej napięte itp. Każdy taki przypadek jest anatomicznie prawidłowy. W idealnym świecie wygląd okolic intymnych nie byłby więc źródłem kompleksów, czy przyczyną do porównywania swojego ciała z innymi oraz poddawania się zabiegom. Jeśli jednak anatomia warg sromowych mniejszych powoduje poważny spadek samooceny (mimo że nie ma fizycznych dolegliwości) i jest to dla Ciebie nadal spory problem, to labioplatyka jest również wskazaniem.

Rozwiązanie

Labioplastyka – laserowe zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka laserowa to bezpieczny zabieg, zapewniający doskonałe efekty. Laser umożliwia precyzyjne cięcia, które pozwalają uzyskać właściwą anatomię miejsc intymnych. W porównaniu do skalpela ryzyko powstawania blizn jest znikome, a gojenie ran o wiele szybsze. Prawidłowo wykonana labioplastyka warg sromowych gwarantuje trwałe efekty już za pierwszym razem.

Na czym polega zabieg labioplastyki warg sromowych mniejszych?

Zabieg labioplastyki warg sromowych mniejszych to korekta chirurgiczna, polegająca na wycięciu nadmiaru tkanki i jej wymodelowaniu. W efekcie Pacjentka uzyskuje pożądany kształt intymnej części ciała.

Plastyka warg sromowych mniejszych może być wykonana przy użyciu skalpela lub lasera. Wybór metody zależy od problemu, z jakim zgłasza się do mnie Pacjentka. Labioplastyka laserowa cieszy się mniejszą inwazyjnością oraz krótszym czasem procedury i mniejszą utratą krwi. W czasie konsultacji, która poprzedza zabieg, przeprowadzam dokładny wywiad i wykonuję badanie. Na tej podstawie podejmuję decyzję, jaką metodę zastosować.

Niezależnie od wyboru, każda labioplastyka, którą wykonuję w swoim gabinecie we Wrocławiu, poprzedzona jest znieczuleniem miejscowym. Następnie przechodzę do wykonania cięć chirurgicznych lub laserowych. Usuwam namiar tkanki i modeluję kształt warg, zgodnie z podjętymi w czasie konsultacji ustaleniami. Do zaszycia ran stosuję szwy wchłanialne, które rozpuszczają się samoistnie po około 3 tygodniach. Na zabieg należy przeznaczyć około 90 minut.

– METRYCZKA ZABIEGU –

Labioplastyka
Lekarz: dr n. med. Mateusz Dzięgała Wrocław
Czas trwania zabiegu: ok. 2 godzin Efekt: natychmiastowy, stały Znieczulenie: miejscowe, nasiękowe Liczba potrzebnych zabiegów: 1 Rekonwalescencja: ok. 2 tyg.

* Zapoznaj się ze szczegółowym opisem zabiegu

Efekty

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu labioplastyki?

Labioplastyka warg sromowych mniejszych pozwoli Ci uzyskać pożądaną wielkość oraz kształt zewnętrznych narządów intymnych. Dzięki temu odzyskasz komfort podczas codziennych czynności i będziesz mogła swobodnie uprawiać sport.

W przypadku Pacjentek, dla których wygląd warg stanowił kompleks i przeszkodę w czerpaniu satysfakcji z życia intymnego, zabieg korekcji może również przynieść pozytywne zmiany.

Labioplastyka laserowa – jak przebiega wizyta?

Dyskrecja w gabinecie

Jako moja Pacjentka, masz pewność, że zabieg zostanie wykonany z zachowaniem dyskrecji i poszanowaniem intymności. W gabinecie przez cały czas będzie wyłącznie lekarz. Podczas rekonwalescencji pozostajesz pod moją opieką – poza wizytą kontrolną (jeśli zabieg takiej wymaga) możesz też skontaktować się ze mną, jeśli coś Cię zaniepokoi.

Konsultacja

Podczas konsultacji poznam Twój problem i oczekiwania oraz ustalę metodę i plan zabiegu. Ponadto zalecę wykonanie konkretnych badań, które będą konieczne do właściwej oceny stanu Twojego zdrowia.

Zabieg

Na początek podam znieczulenie miejscowe w dwóch postaciach – krem i zastrzyk. Następnie wymodeluję kształt warg i założę wchłanialne szwy.

Zalecenia

Po zabiegu dokładnie omówimy, jak powinnaś dbać o świeżo wymodelowane miejsca – opatrywanie ran, higiena, unikanie pewnych czynności i wizyty kontrolne.

Ważne

Przygotowanie, przeciwwskazania i rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, bardzo ważna jest właściwa kwalifikacja, odpowiednie przygotowanie się oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Jak przygotować się do zabiegu

W przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew należy je odstawić zgodnie z zaleceniem lekarza kardiologa lub POZ. Przed zabiegiem powinno się także zrezygnować z palenia papierosów.
Plastyka warg sromowych mniejszych, jak każdy inny zabieg w okolicy pochwy, odbywa się przeważnie po miesiączce lub do 7-10 dni przed miesiączką. Do zabiegu zalecam wykonanie badań:

  • aktualny wynik badania cytologicznego szyjki macicy (do roku)
  • morfologia krwi i APTT
  • u pacjentek po 40 r.ż. EKG i jonogram
  • u pacjentek z niedoczynnością tarczycy wykonanie aktualnego TSH
  • u pacjentek mających problemy z zaparciami należy wykonać lewatywę – samodzielnie preparat enema 1×1 rano w dniu zabiegu.

W przypadku znieczulenia miejscowego nie trzeba być na czczo.

Przeciwwskazania

Przeszkodami dla plastyki warg sromowych są:

  • aktywne choroby zapalne miejsc intymnych
  • aktywny proces nowotworowy
  • inne choroby współistniejące (do oceny lekarza)
  • nieprawidłowości w wynikach badań, zleconych przez lekarza
  • niewyrównane choroby autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ogólny zły stan zdrowia pacjentki.

Ryzyko powikłań

Tuż po zabiegu możesz odczuwać ból, pieczenie, może pojawić się obrzęk i dyskomfort w operowanym miejscu. W czasie gojenia się rany to naturalne objawy i mogą być kontrolowane za pomocą ogólnodostępnych preparatów przeciwbólowych, zarekomendowanych przez lekarza. Jeśli jednak temperatura ciała wzrośnie powyżej 38 stopni Celsjusza, pojawią się duże krwawienia lub leki, które przepiszę, nie opanują dolegliwości bólowych – koniecznie się ze mną skontaktuj.

Rekonwalescencja

Obrzęk pozabiegowy zwykle ustępuje w ciągu 2 tygodni. W czasie rekonwalescencji musisz szczególnie dbać o higienę okolic intymnych i ściśle przestrzegać moich zaleceń. Wstrzymaj się od aktywności seksualnej oraz stosowania tamponów przez 4-6 tygodni po zabiegu. Na kontrolną wizytę pozabiegową umówimy się na 6-8 dni po labioplastyce, a kolejną po 6 tyg.

Labioplastyka warg sromowych – cena

Aktualny koszt labioplastyki przedstawia cennik. Zapoznaj się również z innymi zabiegami, które wykonuję w swoim gabinecie.

Labioplastyka Wrocław

Krótki zabieg  |  natychmiastowy efekt  |  krótka rekonwalescencja  |  dyskrecja

Najczęstsze pytania Pacjentek, dotyczące zabiegu labioplastyki

Poniżej zebrałem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej, napisz do mnie.

Jak wygląda gojenie po labioplastyce?

Przede wszystkim higiena oraz stosowanie zaleconych środków odkażających i maści lub kremów, przez około tydzień. Do tego, aby pozbyć się obrzęków, należy kilka razy dziennie wykonywać okłady z lodu. Pamiętaj również, żeby nie moczyć operowanych miejsc przez około 6 tygodni – nie korzystać z basenu, sauny i kąpieli w wannie.

Czy labioplastyka boli?

Nie. W moim gabinecie labioplastyka warg sromowych przebiega w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach można ją wykonać również w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort z powodu bólu, pieczenia lub obrzęków. Jest to naturalna reakcja organizmu na ingerencję zewnętrzną.

Czy labioplastyka jest na NFZ?

Refundacja labioplastyki z NFZ jest możliwa jedynie w przypadku, gdy problem jest zaawansowany i znacząco wpływa na życie i stan zdrowia. Wiąże się ona z odbyciem wielu konsultacji i długim czasem oczekiwania, dlatego polecam wykonanie labioplastyki w moim gabinecie we Wrocławiu.